Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz silnik elektryczny DC.

Sporo przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie lub olbrzymie, te silniki zrewolucjonizowały nasz tryb życia i pracy, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Kto wynalazł i jakie podzespoły posiada silnik elektryczny na prąd stały?

Rolą silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od prawie dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Zénobe Gramme, Moritz Jacobi oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, rotora, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie często wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie z uwagi na brak tej dość awaryjnej części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za bezszelestną pracę, jak równieżwysoką niezawodność.

Silniki elektryczne DC to napęd wielu popularnych urządzeń

Stwierdzenie, że silniki DC są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczków na prąd stały używają również hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów lub z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od renomowanych marek.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]