Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Jeśli potrzebujesz motoreduktora walcowego, powinieneś odwiedzić ten adres.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w wielu zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, dlatego zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak hamulce czy sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na czasochłonne wyliczenia i testy pojedynczych układów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do dużych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne typy silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome i mieszadła. Duże zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, że ilość możliwych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]