srebrne wisiorki, srebrne zawieszki, zawieszki

Srebro od dawna wymieniane jest wśród najczęściej wybieranych przez złotników materiałów. Nie może to zaskakiwać – jest miękkie, świetnie się prezentuje, a także cechuje je interesujący refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne potrzebują jednak odpowiedniej dbałości – metal ten jest bardzo czuły, w związku z czym możemy zarysować. W jaki sposób więc troszczyć się o srebrne ozdoby?

Wisiorki srebrne nie znoszą mocnych środków myjących

Detergenty dla srebra bywają zabójcze. Przez nie metal może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie wolno zatem używać ich w celu czyszczenia biżuterii, a w czasie sprzątania koniecznie powinniśmy zdjąć wszelkie wisiorki srebrne oraz bransoletki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Wisiorki srebrne musimy chronić także wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich przechowywania należy stosować kuferki wyściełane od środka delikatną tkaniną – unikniemy w ten sposób uszkodzenia. Srebro źle reaguje też na styczność z wilgocią czy wysokimi temperaturami, które mogą powodować, że straci kolory lub się odkształci. Zanim włożymy kilka ozdób do pudełka, powinniśmy przed tym owinąć je delikatną szmatką albo wrzucić do foliowej torebki.

Sól uratuje wisiorki srebrne?

Do czyszczenia wykonanej ze srebra biżuterii najlepiej wykorzystać letnią wodę z solą – świetnie zmywa powstający na powierzchni tego surowca nalot. Poza tym odpowiednie będą także alkohol, białko kurze i odpowiednie preparaty. Do pielęgnacji srebrnej biżuterii musimy używać miękkich szmatek – sztywne potrafią uszkodzić fakturę.