Kup mystic topaz

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna cieszącego się wielkim uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem specjalnej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na działanie wysokiej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień ma purpurowy odcień, błękitny zaś jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty przynosi obrabianie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak przed momentem napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Często używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich strojów – doskonale prezentuje się także na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się także różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.