
Kadry z lotu ptaka są niewątpliwą ozdobą każdego filmu. Bez względu na to, czy rejestrowane są obszary leśne, ulice metropolii czy też tereny nad rzekami bądź jeziorami, z powietrza wyglądają przeważnie znacznie bardziej widowiskowo niż z z poziomu horyzontu. Nie dziwi więc to, iż filmowanie z powietrza jest nieraz wykorzystywane przez operatorów rozmaitych produkcji – zarówno tych artystycznych, jak i komercyjnych. Jeszcze niedawno ich nagranie było niezmiernie kłopotliwe i drogie – wiązało się z potrzebą wydzierżawienia śmigłowca bądź samolotu oraz zastosowaniem odpowiedniego ekwipunku. Dzisiaj jednak filmowanie z powietrza jest znacznie mniej kosztowne i dość proste pod kątem logistyki – stosuje się do tego drona. Czemu warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Co powinniśmy wiedzieć wybierając profesjonalistę, który nagra dla nas takie zdjęcia?
Filmowanie z powietrza w spotach dla firm i instytucji
Filmowanie z powietrza to metoda, którą powszechnie wykorzystuje się w różnych projektach reklamowych. Znakomicie zdaje egzamin w filmach promocyjnych. Bez znaczenia jest to, czy idzie o krótkie filmy, czy może długie, kilkunastominutowe produkcje. Ujęcia z powietrza mogą tworzyć większa część klipu (a w wielu sytuacjach wręcz jego całość) lub też być jego urozmaiceniem. Filmy z takimi ujęciami nadają się do reklamy rozmaitych sektorów biznesu – zarówno ogromnych przedsięwzięć, jak i mniejszych inicjatyw. Doskonale sprawdzą się również w promowaniu aktywności instytucji zajmujących się ekologią bądź samorządów (szczególnie, jeśli chodzi o reklamy adresowane do turystów i dotyczące rozwoju infrastruktury). Filmowanie z drona to też świetny sposób na to, by zaprezentować skalę i stopień zaawansowania rozmaitych inwestycji – na przykład budowlanych, przemysłowych bądź drogowych.
Do filmowania z powietrza wybierz kompetentnego operatora z certyfikatem UAVO
To, jak będą prezentować się filmy z zdjęciami z drona jest zależne w znacznym stopniu od zręczności operatora urządzenia. Dużo informacji w temacie jego umiejętności, jak również klasy drona i znajdującego się w nim obiektywu, przekażą nam klipy, które ta osoba do tej pory przygotowała – zazwyczaj możemy obejrzeć je w internetowym portfolio. Sterujący sprzętem rejestrującym powinien dysponować również certyfikatem UAVO, potwierdzającym jego zdolności i uprawniającym do legalnego odbywania lotów komercyjnych w zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS).