Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Poszerz swoje wiadomości o leczeniu stożka rogówki.

Stożek rogówki to dolegliwość, która niezmiernie ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną kolejnych schorzeń oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – geneza schorzenia?

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek posiada mnóstwo receptorów bólu. Około trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która, według niektórych hipotez, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, czasami zdarza się również widzenie podwójne. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest adiustowana z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych, później natomiast konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – rozmaite zabiegi

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Najlepsze rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]