Kwas hialuronowy a botoks – czym się od siebie różnią?

W gabinetach medycyny estetycznej zetkniemy się zarówno z kwasem hialuronowym, jak i botoksem. Zastanawiasz się, czy obie substancje mają takie same zastosowania, czy może jednak są między nimi jakieś różnice? Wyjaśniamy, czym różni się kwas hialuronowy od botoksu.

Botoks a kwas hialuronowy – podobieństwa i różnice

Zarówno kwas hialuronowy, jak i botoks są używane do redukcji zmarszczek, jednak ich zastosowanie się różni i dlatego nie mogą być stosowane zamiennie.

Botoks to popularna nazwa toksyny botulinowej, wytwarzanej przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Toksyna poraża mięśnie w okolicy wstrzyknięcia, a tym samym zmniejsza ich zdolność do kurczenia się.

Kwas hialuronowy to natomiast substancja, która naturalnie występuje w naszym ciele i odpowiada za wiązanie wody w tkance skórnej. Wraz z wiekiem jednak maleje jej ilość, w wyniku czego skóra traci jędrność i elastyczność.

Botoks czy kwas hialuronowy?

A więc kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa (botoks)? Czego użyć do redukcji zmarszczek? Wszystko zależy od rodzaju zmarszczek:

  • jeśli zmarszczki powstają w wyniku mimiki twarzy, należy zastosować botoks,
  • jeśli zmarszczki wynikają z wieku (ubytek kwasu hialuronowego w skórze), należy zastosować kwas hialuronowy.

Dlatego botoks zazwyczaj stosuje się do redukcji kurzych łapek, lwiej zmarszczki między brwiami, zmarszczek palacza wokół ust oraz zmarszczek pod oczami, na nosie i na czole.

Z kolei kwas hialuronowy służy do zmniejszenia innych typów zmarszczek – nie tylko tych na twarzy (np. doliny łez i linii marionetki), ale też na szyi i dekolcie – oraz do wypełniania tych zmarszczek, które co prawda powstały w wyniku mimiki twarzy, ale wraz z upływem czasu utrwaliły się.

Zastanawiasz się nad zabiegiem zmniejszenia zmarszczek, ale nie masz pewności, na co się zdecydować – na kwas hialuronowy czy na botoks? Skonsultuj się z specjalistą, który trafnie dobierze metodę do rodzaju zmarszczek.

Warto wiedzieć, że obie substancje prawidłowo zastosowane dają naturalny, ale tymczasowy efekt, obie są też w tym samym stopniu bezpieczne (zabiegi z każdym z nich wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego dla większego bezpieczeństwa należy korzystać z usług profesjonalistów).

Botoks i kwas hialuronowy – zastosowania

Jak już zostało wspomniane, zarówno kwas hialuronowy, jak i toksyna botulinowa, czyli botoks są wykorzystywane w medycynie estetycznej do redukcji zmarszczek, jednak każda z tych substancji ma również inne zastosowania.
Botoks w leczeniu bruksizmu

Botoks jest używany między innymi do:

  • leczenia nadpotliwości pach, dłoni i stóp,
  • leczenia migren,
  • leczenia bruksizmu (zgrzytania zębami),
  • leczenia hemoroidów.

Z kolei kwas hialuronowy stosuje się między innymi do:

  • modelowania kształtu ust,
  • leczenia blizn,
  • leczenia zwyrodnień stawów.

Obie substancje mają też zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Kwas hialuronowy jest używany m.in. w okulistyce, ginekologii i urologii, a botoks – w neurologii, chirurgii, okulistyce i stomatologii.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/uroda/kwas-hialuronowy-a-botoks-czym-sie-od-siebie-roznia/