Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Więcej informacji o urologii w Krakowie.

U wielu pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Choroby, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy choroby, częstokroć wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u urologa. Niestety może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych objawów! Sprawdź, kiedy należy zapisać się na konsultację do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie rozpoznaniem i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać sporo różnych objawów, które nieraz są lekceważone przez chorych z nadzieją, iż same znikną. Na które wobec tego symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany dotyczące moczu, a więc pojawienie się w nim ropy lub krwi, jego ciemna barwa czy spienienie, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy bywają również mniej ewidentne, np. ból w okolicy podbrzusza lub pleców, obrzęk stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni winni udać się do niego jeśli mają problemy z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Warto też zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii w celu wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Urolodzy na co dzień przeprowadzają również wiele złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka miedniczek nerkowych.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]