Co to jest kantar? Rozmiary, rodzaje, zastosowanie

Jeśli szukasz kantara dla konia, koniecznie odwiedź ten adres.

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego musi on pasować do wielkości i profilu głowy konia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać najlepszy kantar? Na jakie jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może taśmowy?

W sprzedaży odnajdziemy przeróżne typy kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym albo prawdziwym futrem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej, huculskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak shire czy konie ardeńskie).

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]