Literatura dla młodzieży – jakie porusza tematy?

Jeśli chcesz kupić książki młodzieżowe, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl.

Osoby urodzone w XXI w. mają coraz rzadszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim szybką rozrywkę w telewizorze, na komputerze lub w smartfonie, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie przez obowiązek czytania starych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla zabawy stało się dalekim konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodego człowieka

Młodzież nie nie ma potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy poruszają tematy i opowiadają historie ciekawe dla młodszej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury zyskała nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to utwory pisane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi horrory, romanse oraz fantasy. Jednakże wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodych ludzi. Książki te piszą zatem o relacjach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych miłościach oraz odnajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pozwala licealistom poczuć, iż inni także przeżywają identyczne życiowe zawirowania w czasie dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Polecamy proponować młodzieży ciekawą dla niej literaturę, bo rozwinięcie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z czasem daje wiele korzyści. Nastolatek, który często sięga po książki posiada większy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co dostrzegalnie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o historiach innych osób w podobnym wieku to również sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych zainteresowań. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeśli więc dziecko częściej sięga po opowieści o zombie czy superbohaterach nie mówcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu je eksplorować!

Dane firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa