
Jedną z pierwotnych metod ekspresji artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już tysiące lat temu i nieustannie są obecne w rozmaitych sferach naszego życia. Znajdziemy je najczęściej tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, kościołach oraz na wystawach, ale również w przestrzeni publicznej: w gmachach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy orientujemy się, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W tym wpisie podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Rzeźby z brązu w gmachach użyteczności publicznej
Dzieła rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają ogromne walory artystyczne oraz estetyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są wszak spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, w parkach bądź na ulicach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym niejednokrotnie można spotkać je także w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w biurach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej
Figury z brązu. Na zawody sportowe albo gale
Wspomniane powyżej przykłady dotyczą przede wszystkim dużych, nieruchomych dzieł. Jednak jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak mniejsze prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to m.in. medale, nagrody na zwycięzców konkursów bądź popiersia na zamówienie. Projektodawcy rozmaitego typu imprez czy zawodów sportowych nie mają z tym trudności, bo zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje znacznych kosztów, a ich przygotowanie należy po prostu polecić zawodowemu rzeźbiarzowi.