Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Prace kreowane przez polskich artystów regionalnych, nadzwyczaj wyraziste, ale również dośćproste w swojej strukturze, od zawsze rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet dziś prawie każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś figurkę z drewna, którą można uznać za przykład sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – opiekuni ogniska domowego

Rzeźba w drewnie od wieków była ważnym elementem naszej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były z reguły z religią – w osadach i małych miastach powstawały tysiące kapliczek, które regionalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, prostego w obróbce drewna. I choć teraz z rzadka buduje się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły w podobnej stylistyce są wykorzystywane jako element dekoracji mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Gdyż to symbol dobra, troskliwości i bezpieczeństwa. Taka statuetka wszystkim asocjuje się z obrońcą domowego ogniska. Anioły z drewna sporządzone w stylu sztuki naiwnej cechują się dosadnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikalny. Nic więc dziwnego, że stanowią one też jednym z ulubionych drobiazgów kupowanych w Polsce przez turystów.

Szopki bożonarodzeniowe – od zawsze związane z Krakowem

Drugim reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle powiązane z Krakowem i jego okolicami. Wytwarzane są z lekkich półproduktów, zazwyczaj z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoją strukturą odzwierciedlają reprezentatywne krakowskie zabytki. Od zeszłego wieku przed Bożym Narodzeniem odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich budową od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w przeróżnych wysokościach. Te przygotowywane na konkurs mają nawet kilka metrów wysokości, ale jednakowo popularne są również malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia umieszczają pod świątecznym drzewkiem.

Źródło zdjęcia: szopki-anioly.pl