W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków CBD, można nabyć również susz. Wielu konsumentom nazwa i wygląd tego wyrobu w okamgnieniu kojarzy się z nielegalną rośliną psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w handlu w Polsce, tak jak oleje, zawiera przede wszystkim kannabidiol, ale nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może być wyższe niż 0,2%).

Susz konopny – zgody konieczne do uprawy konopi włóknistych

Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów oraz liści konopi, dopuszczonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi przemysłowych (to między innymi konopie Białobrzeskie, Rajan oraz konopie Wielkopolskie), a sama ich uprawa spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród naszych rolników, często stając się głównym źródłem ich utrzymania.

Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się dla wielu gałęzi przemysłu, przykładowo chemicznego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to państwowej regulacji, co znaczy, że przedsiębiorca czy też rolnik postanawiający rozpocząć ich wysiew musi uprzednio pozyskać zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Poza tym, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi siewnych jest to, że można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych, ale także i na scalających oba te sposoby uprawach w szklarniach.

Cechy oraz wykorzystanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje popularność w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBDa czy CBDV), ale też terpeny (jak przykładowo Humulen i Linalol), które dają poszczególnym ich odmianom łatwo wyczuwalny, unikalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi siewnych używane są w szeregu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie uważa się, iż kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający zmagania z stresem , bólami głowy, zapaleniem stawów oraz chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo ALS. Wiele informacji o wpływie, a także dawkowaniu tych związków, można przeczytać m.in. w artykułach naukowych zebranych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.