Dowiedz się więcej o dźwigarach.

Szalunki to konstrukcje potrzebne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie właściwego kształtu ścianom wylewanym z betonu oraz wykonanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki okazują się również potrzebne przy formowaniu sufitów – wówczas ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania wzniesienie jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego budynku byłoby niewykonalne. Dzięki dźwigarom strop nie zapada się kilka chwil po wylaniu i może utwardzić się. Z jakich surowców produkuje się dźwigary? Gdzie można je dostać?

Z czego wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. W związku z tym jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość produkcji oraz rodzaj wykorzystanych w tym celu surowców. Powinny one być rzetelnie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na potężne naciski. Najlepszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak sosna, buk, topola i olcha. Nadzwyczaj istotne jest też właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed niekorzystnym wpływem wody, spoiw i pozostałych ciekłych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które często zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Podmioty, które na co dzień zajmują się wznoszeniem wielopoziomowych obiektów dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno i magazynowanie generuje jednak pewne wydatki. Natomiast przedsiębiorstwa, które rzadko podejmują się zleceń tego typu, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również innych elementów szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]