Więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Na ogół potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także specjalne podpory i dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]