Ochrona budynku przed wilgocią jest niezbędna – o hydroizolacji

W trakcie budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania trzeba zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do źle bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozkwitu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, piwnice, balkony, dachy i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić przygotowanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy oraz deweloperzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych, taśm PVC czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą i uszczelnieniem przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.