Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

sklejka Kraków. sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek najczęściej wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]