Skieruj się na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby uzyskać informacje o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów efektywnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się też z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na całym świecie funkcjonują też różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Jak więc wyróżnia się system SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]