Frank szwajcarski – jego aktualne przeliczniki znajdziesz w kantorze online

Dowiedz się więcej o kursie franka.

O franku większość Polaków wie niedużo, właściwie tylko to, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które dziś ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – zaliczany do najważniejszych walut współczesnego świata

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi euro, dolara i jena, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut we współczesnym świecie. Lecz nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił kilka lokalne waluty, które dotychczas były stosowane w poszczególnych kantonach. Przez niespełna dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, wychodząc obronną ręką m.in. z destabilizacji w latach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Niewiele osób wie, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych wyróżniają się niecodzienną pionową orientacją grafiki oraz cudownymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (przykładowo Le Corbusiera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak przeważnie bywa – oblicza monarchów, wojskowych bądź polityków. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, nauka i Ziemia.

Kurs franka szwajcarskiego – takie dane sprawdzisz na stronach kantorów online

Frank szwajcarski ciągle cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, jednak jego notowania monitorują też bacznie osoby z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. Żeby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w co parę sekund. Tu można także przeanalizować wahania ceny waluty w dowolnie wskazanym przedziale czasu. To funkcja pomocna inwestorom analizującym swoje następne działania oraz frankowiczom czekającym na najlepszy moment, żeby zlecić wymianę waluty przed spłatą najbliższej raty kredytu.