Zaciąganie kredytów jest obecnie bardzo popularne, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Jest olbrzymia grupa Polaków, którzy nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania, a to z powodu braku zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak go pokonać?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Banki zwykle mają odrębne zasady, według których przyznają kredyty bądź odmawiają takiego finansowania. Istnieją jednakże ogólne czynniki, określające kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową mogą spotkać się osoby, które spłacają już jakieś kredyty. Na największe problemy muszą być gotowi klienci, którzy nie zaciągnęli dotąd ani jednego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studiujący i klienci, którzy na rynku pracy znajdują się od kilku lat i osiągają niewielkie zarobki bądź są zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia. Z faktem, iż kredyt nie zostanie im udzielony, powinni być pogodzeni także emeryci. Oczywiście kredytowania nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy, a także zatrudnione za granicą. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, ponieważ kredyty w takich firmach są na tyle drogie, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyt bez zdolności – to możliwe!

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków posiadają mniej rygorystyczne zasady i mogą przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, jak stworzyć zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie zatem kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w banku, w którym planuje się uzyskać kredyt. Znakomitym wyjściem jest również na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, ale wspólnie z inną osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie podpowiedzieć może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.