Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Niezbędne informacje w temacie faktury ustrukturyzowanej. Przekonaj się!

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., ale finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z użyciem znaczników XML. Takie kodowanie generalnie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, lecz dla przystosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie całkowicie czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie którego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim są zwolnieni z obowiązku przekazywania pliku JPK_FA, szybciej otrzymają zwrot VAT i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przetrzymuje dane o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro wspomnieć, iż obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, ale musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]