Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Dowiedz się więcej o monetach inwestycyjnych.

Ludzie, którzy zdecydowali się inwestować w złoto mają do wyboru sporo opcji: nabywać akcje firm związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Monety ze złota kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, dlatego ich wygląd niezmiernie z rzadka podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie datą emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza waga oraz czystość wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednakże mennice wypuszczają też monety o nominale 1/2 czy 1/50 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe bite są zwykle ze złota najwyższej próby (.9999), lecz np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety, a przez to redukcję możliwości jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W ofercie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi Liść Klonowy, Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]