Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Potrzebujesz sprawdzić, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko Biała? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na www.bielskobadania.pl.

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]