Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

ABC badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie szybkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]